Nasıl başladık ?

90'lı yılların başında, prestijli bir Brüksel lokantasında şef olan Alain Coumont, kaliteli malzemelerle hazırlanan leziz ve otantik bir aşçılık deneyimi sunmaktan keyif aldı. Ve bu ölçütlere karşılık gelen bir ekmek elde etmeyi başaramadığı için kendisi yapmaya karar verdi.

Fırınını açmaya karar verdiğinde bir isim üzerinde karar vermesi gerekiyordu. Babasının anısına, "günlük taze ekmek" anlamına gelen ‘Le Pain Quotidien’ ismini vermeye karar verdi.

 LPQ, her gün en iyisini getiren, taze hazırlanmış organik ekmeğiyle tanınan organik sade bir yemek deneyimidir. Basit, rahat ve misafirperver bir atmosferde kalite ve hizmet için özenli bir duruş sergileyen bir markadır.

İlk Le Pain Quotidien, 1990'da Brüksel'de açıldı ve birkaç ay içinde Alain'in büyüdüğü klasik, rustik ekmeklere hizmet eden 10 yer daha açıldı.

 

Ve şimdi, taze pişmiş, geleneksel olarak yapılan ekmek vizyonu, dünyadaki 19 ülkedeki yaklaşık 200 Le Pain Quotidien lokasyonunda, komşular ve arkadaşlar için bir gelenek haline geldi.